Google Nereye Gidiyor?

Merhaba, bu yazıda neden Google’ın FOSS (özgür yazılım ve açık kaynak) dünyasına destek verdiğine ve bunun nedenlerine değinip gelecekte bizleri nelerin beklediğine az da olsa göz atmak istiyorum. Ayrıca yazıda Cloud Computing kavramından ve ileride bu kavramın FOSS  dünyasındaki etkilerinden söz edeceğim.

Google’ın nereye gittiğini anlamak için öncelikle onun ekonomik kaynaklarını bilmemiz gerekiyor. Google’ın çoğu yazılım şirketi gibi masaüstü yazılımları satarak bu duruma gelmediğini, internet reklamlarından kazanç sağladığını zaten biliyoruz. Google arama motorundaki üstünlüğünü diğer alanlarda da kullanarak (mesela Adsense) ve daha birçok yenilik sunarak web ortamında hizmet vermekte. O yüzden sürekli web’in gelişmesine ön ayak olmaya çalışıyor. Web ne kadar çok kullanılırsa Google’ın reklam gelirleri artıyor. Bu nedenle ki insanların tüm işlerini web üzerinden gerçekleştirmeleri Google’ın işine geliyor. Bunu sağlamak için de daha iyi bir tarayıcı, çeşitli web yazılım kütüphaneleri, web uygulamaları ve son olarak da yeni bir işletim sistemi (Chrome OS) geliştirdi. Google’ın geçmişte yaptıklarını düşündüğümüzde bu işletim sisteminin de yoğun olarak internet üzerinden çalışması hiç şaşırtıcı olmuyor. Google, Chrome OS’la netbooklarda (ve Android ile Mobil cihazlarda) Windows’a göre bir avantaj yakalayabileceğini gördü. Çünkü notebooklar daha az sistem kaynaklarına sahip ve Chrome OS bu sistemler üzerinde, Windows Vista ve Windows 7’ye göre daha iyi performans gösterebilir. Zaten “Cloud Computing” herşeyin internet üzerinden yapılmasını ve çok büyük sistem kaynaklarına gerek kalmadan çalışmasını sağlamakta. Bu şekilde bakarsak neden Google’ın açık kaynak dünyasında bu kadar aktif olduğunu veya mesela Microsoft’un neden olmadığını da anlayabiliriz. Microsoft kendi teknolojilerini kullandırtmak için tekel olmak zorundayken, Google “açık kaynak” kavramının yenilikler açısından ne kadar önemli olduğunun olup destek veriyor. Chrome OS da tıpkı Chrome tarayıcısında olduğu gibi (Chromium Browser), Chromium OS adında bir açık kaynak işletim sistemine dayanmaktadır. Bu sayede Chromium OS, Google’ın bizzat anlaşması olmayan donanımlarda da kurulabilir olacaktır.

Her ne kadar “Cloud Computing” popülerleşen bir kavramsa da şu an için hala işletim sistemlerine ve güçlü donanımlara bağımlıyız. Bunu oyunlarda veya mühendislik yazılımlarında görebiliyoruz. “Cloud Computing”, internet bağlantısı hızlarının artmasıyla, ileride tam anlamıyla kullanıldığında insanlar, kaynak gerektiren işlemlerini internet üzerinden “kiralama” yoluyla gerçekleştirip, internet üzerinden takip edebilecek. Mesela son çıkan bir oyunu internet üzerinden kiraladığım CPU, RAM, ve Grafik işlemcisi üzerinden oynayıp, kendi bilgisayarımda (ya da ekranı ve interneti olan herhangi bir cihaz üzerinde) izleyebileceğim.

Bana göre Microsoft şu an için işletim sistemlerinden ve diğer masaüstü yazılımlarından 5 yıl sonra para kazanamayacak hale gelecek. Ya daha rekabetçi olan bu yeni ortama girip (Windows Azure ve Mono ile yaptığı gibi) tekel konumundan vazgeçecek ya da tıpkı PC devrimini öngöremeyen IBM gibi batma noktasına gelecek.

Son olarak da GNU/Linux işletim sisteminin ve diğer özgür yazılımların da gelecekte daha da değerleneceğini söyleyebilirim. Çünkü “Cloud Computing” ile birlikte büyük şirketlerin tekel konumları ve standart dışı uygulamaları ortadan kalkacak ve özgür yazılımlar şu an için en rekabetçi ve en verimli yazılım geliştirme yöntemini sunduğu için gelecekte daha çok destek görecek, daha çok kullanılacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: